E-Ticaret

Her geçen gün yeni e-ticaret sitelerinin sanal aleme “Merhaba!” dediği günümüzde, insanların aklına “Neden e-ticaret?” şeklinde bir soru gelebiliyor. Mahalle bakkalarının dahi işlerini internete taşıdığını hesaba kattığımızda, e-ticaretin bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri de haliyle merak ediliyor. Sahi, neden e-ticaret? Aslında bu sorunun belirli ve net bir cevabı yok. Müşterilere sağladığı kullanım kolaylığının yanı sıra, firmanın elde ettiği kazanç ve geri dönüşüm oranının yüksekliği gibi detaylar e-ticareti tercih sebebi kılan özellikler arasında sayılabilir.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile her işletmenin bir internet sitesi sahibi olması zorunluluğu doğmak üzereyken, sürekli büyüme ve gelişme eğilimi gösteren bu pazardan pay almak da önem taşımaya başlıyor. Özellikle yurtdışında sadece internet üzerinden satış gerçekleştiren firmaların ulaştığı büyük ciro rakamları, sanal alemin ne kadar büyük bir pazara ev sahipliği yaptığını anlama noktasında yardımcı olabilir. Madde madde gitmek gerekirse de, e-ticaretin firmalar tarafından neden tercih edilmesi gerektiği ve sağlıyor olduğu faydalar şu şekilde listelenebilir:

Maddeler daha da çoğaltılabilir, ancak e-ticarete başlamadığınız her gün ciddi miktarda müşteri kaybettiğiniz de rahatça ifade edilebilir. Çağın getirilerine ayak uydurmak ve daha fazla insana ürünlerinizi ulaştırmak istiyorsanız, sizin de yapmanız gereken mağazanızı sanal aleme taşımak olmalıdır.